1% podatku to dużo czy mało?
W 2016 r. na przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zdecydowało się 13,6 mln osób. To stanowi ok. połowę podatników*. Biorąc pod uwagę poprzednie lata, to dość sporo. Ale jeśli patrzeć tylko na to, jak wiele osób pamięta/wie o wpisaniu w rozliczenie wybranego numeru KRS, sądzę, że to mało. Bo ten 1% naprawdę wiele może zdziałać…
Z rozliczenia za 2016 r. najwięcej pieniędzy otrzymała Fundacja Dzieciom “Zdążyć z pomocą”. Następnie Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym “Słoneczko” i “Avalon” – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym. Przekazano im takie kwoty, że muszę kilka razy liczyć zera 😉 To odpowiednio: 148, 29 i 27 milionów złotych…
Warto wiedzieć: Możliwość przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wprowadziła Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2003 r., a konkretne przepisy określające, kto i jak może przekazać 1% podatku znajdują się w Ustawie o podatku dochodowym osób fizycznych. Źródło: ngo.pl
Temat, kogo wybierają Polacy do udzielania wsparcia w tej formie, jest już mocno przegadany. Wiele osób przerażają dysproporcje otrzymanej kwoty między organizacjami. Mówi się o niesprawiedliwości w dostępnie do “darczyńców” – znacznie większe szanse ma organizacja wykupująca choćby reklamę w telewizji niż taka, której nie stać nawet na małą reklamę w lokalnej gazecie. Choć inna grupa ludzi uważa, że najwyraźniej ta z reklamą w szczycie oglądalności po prostu lepiej sobie radzi.
Warto wiedzieć: Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi “oddać”. Przekazując 1% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z “uprzejmości” państwa, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizna, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni. Źródło: ngo.pl
Jestem za tym, by 1% podatku przekazać organizacji bliskiej swojemu sercu.
Jeśli interesujesz się bezdomnymi kotami – poszukaj KRS organizacji pomagającej takim zwierzętom. Jeśli twoje dziecko niedawno chorowało na rzadką chorobę i tylko dzięki wsparciu konkretnie fundacji uzyskałaś/uzyskałeś stosowną pomoc – koniecznie ją weź pod uwagę. Lista organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1% podatku, znajduje się tutaj. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się dana organizacja, czy informuje o swoich działaniach, na co przeznacza uzyskane w ten sposób środki.
Moim zdaniem warto też zwracać uwagę na wielkość organizacji i rozpatrzyć te lokalne.
To zwykle one działają bezpośrednio w sąsiedztwie, mogą/mają wpływ na bezpośrednie otoczenie. I to często one mają skromne budżety i co roku z niecierpliwością czekają na te kilka tysięcy złotych, nie milionów. W Wielkopolskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera pieniądze z 1% podatku to część tzw. wkładu własnego, jakim organizacja musi dysponować, by startować w konkursach dotacyjnych. Żeby więc np. otrzymać pieniądze na prowadzenie centrum informacyjno-edukacyjnego i móc pomagać opiekunom osób cierpiących na alzheimera, musimy zapewnić np. urząd miasta organizujący konkurs, że część realizowanego zadania pokryjemy z własnych środków. Konkursu bez własnego wkładu finansowego organizacji już nie pamiętam. Bez pieniędzy ani rusz… po pieniądze.
Warto wiedzieć: Pieniądze z 1% otrzymane przez OPP mogą być wydane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Informację, na co zostały spożytkowane środki z 1%, organizacja pożytku publicznego ma obowiązek umieścić w swoim sprawozdaniu merytorycznym, które jest jawne. Źródło: ngo.pl
No ale w 1% podatku najważniejsze i tak jest co innego.
Mianowicie to, by w ogóle wybrać organizację i uwzględnić ją w rozliczeniu. Nie wie, nie pamięta lub nie chce robić tego prawie połowa podatników! Organizacje pożytku publicznego ostatnio nie mają lekko. Dobrze wiem o tym, że wielu Polaków im nie ufa. Jeśli jesteście z tych, którzy ufają, pamiętajcie proszę o przekazaniu 1% podatku i o szerzeniu pozytywnych doświadczeń z OPP.
Komu w tym roku przekazujecie 1% podatku? Czym się kierujecie dokonując wyboru? Dajcie znać w komentarzach.