“Active minds” – aktywizacja osób z demencją staje się prostsza!
Dla opiekunów rodzinnych, wolontariuszy czy pracowników domów opieki aktywizacja chorych na alzheimera czy demencję to jedno z bardzo ważnych zadań (w każdym razie powinno nim być!). Popularne są gry sprzedawane z myślą o pedagogach czy puzzle dostępne w sklepach z zabawkami dla dzieci. Produktów skierowanych typowo dla osób z demencją w Polsce dotychczas nie było. Dotychczas…
Już nie pamiętam, jaki to był dzień i co robiłam, gdy odezwała się do mnie Ania Kramarz-Sańpruch z Samarytanina. Ale dobrze pamiętam, co się ze mną działo, gdy bliżej poznałam jej ofertę. Szczęka mi opadła i z sekundy na sekundę coraz wyżej podnosiły się kąciki ust. Zanim opowiem Wam, co dokładnie było tego przyczyną, pozwólcie na o drobinę historii.
W 2009 r. Antoni i Maria Kramarz – dziadek i mama Ani postanowili powołać do życia firmę Samarytanin, “która jak biblijny odpowiednik będzie dbać o osoby starsze i chore”. Cztery lata później miejsce Marii zajęła Ania, która wraz z zespołem pracowników do dziś rozwija działalność. Miesięcznie zajmują się ponad setką seniorów w ich domach (tutaj szczegóły)!
No ale do rzeczy. Samarytanin jako pierwszy w Polsce oferuje zestawy aktywizujące seniorów z serii “Active Minds” (są jedynym polskim dystrybutorem produktów tej brytyjskiej firmy, możesz je kupić tutaj). Ania inspiruje się produktami dostępnymi w Anglii i dopytuje polskich specjalistów o ich (i chorych) potrzeby.
Innowacyjne wsparcie
Oferta jest dość bogata, opiszę wybrane produkty. Na zdjęciach można dojrzeć angielskie napisy, ale spokojnie, dostępna jest też wersja w języku polskim. W ofercie znajdują się także zestawy.
Ciekawostka: Active Minds zostało założone przez Bena Atkinson-Willes’a po tym, jak u jego dziadka wykryto alzheimera. Ben poszukiwał aktywności, które mogłyby dać dziadkowi takie poczucie satysfakcji, jakie dawało mu wcześniej hobby.

Aquapainty
“Aquapainty” to pakiety do terapii sztuką. Chory, malując kartkę pędzlem nasączonym najzwyklejszą wodą, uzyskuje wyrazisty obraz.
Talent plastyczny nie jest więc wymagany, nie brudzi się skóra czy meble, a powstały obraz budzi pozytywne skojarzenia (do wyboru m.in. środki transportu, przedmioty codziennego użytku, znane sytuacje, wyposażenie szopy z narzędziami).
Ale na tym nie koniec zalet. Malować można także palcami, jeśli chory nie jest już w stanie utrzymać pędzla, a po wyschnięciu wody, kartka ponownie nadaje się do użytku – obrazek po prostu znika i znów nadaje się do użytku (wystarcza na ok. 12-18 miesięcy, gdy używa się go codziennie).
Jeden zestaw “Aquapaint” zawiera aż 5 obrazków.

Ciekawostka: Doświadczenie przez dotyk jest szczególnie ważne dla osób z demencją, ponieważ wyostrza się on, gdy pozostałe zmysły ulegają pogorszeniu. Źródło: Active minds

Puzzle
“Puzzle” – 63-, 35-, 24- lub 13-elementowe, czyli dostosowane do stopnia zaawansowania demencji. Przedstawione są na ich obrazy znane współczesnym seniorom, są więc kolejną okazją do rozmowy, a także pracy w grupie.
Kolejna ich zaleta to materiał przyjazny starszym dłoniom i łatwy do czyszczenia. Wszystkie puzzle przygotowane są tak, by można było układać je w pudełku (“zamknięta przestrzeń” ułatwia zadanie).
W wersji 13-elementowej dostępna jest specjalna podkładka z konturami puzzli , aby ułatwić układanie osobom z zaawansowanym stadium choroby. To stare, bardzo dobrze znane puzzle w luksusowej wersji!
Doceniona nowość
Produkty przetestował Anchor – największa brytyjska organizacja non profit prowadząca stacjonarną opiekę nad seniorami.
Prawie 90% ankietowanych stwierdziło, że pomogły one zmniejszyć nudę i frustrację wśród mieszkańców.
Skorzystali z nich także domownicy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kielcach, pomagającego osobom z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Tutaj możecie zobaczyć relację.
Ten wpis nie powstałby, gdyby nie moja koleżanka ze stowarzyszenia Danuta Dudek – Danuś, dziękuję!
Spodobał Ci się ten wpis? Chcesz się czymś podzielić? Masz pytania? Dodaj poniżej komentarz