Blog na temat choroby Alzheimera, czyli wpis na dobry początek
Blog na temat choroby Alzheimera – dlaczego go założyłam? Kim jestem? Czego można się po nim spodziewać? Zapraszam do pierwszego wpisu – garści wyjaśnień, inspiracji i motywacji 🙂
Zacznijmy od początku. Będąc na III roku studiów biologicznych trafiłam do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera. Pisałam wtedy pracę licencjacką na temat tej choroby i szukałam wsparcia merytorycznego. Na licencjacie jednak się nie skończyło.
Przygotowałam i obroniłam również pracę magisterską skupiająca się na funkcjonowaniu chorych z alzheimerem, rozpoczęłam współpracę ze stowarzyszeniem najpierw jako jako wolontariuszka, a następnie członkini zarządu.
Dlaczego choroba Alzheimera, tak trudny temat
Chyba właśnie dlatego, że “trudny”. Choroba Alzheimera była i nadal jest nieuleczalna, a wsparcie udzielane opiekunom wciąż jest niewystarczające. Oczywiście w ciągu tych kilkunastu lat, od kiedy interesuję się tą chorobą i sytuacją opiekunów, wiele się zmieniło. Działa wiele wspaniałych organizacji, prężnie funkcjonują grupy dla opiekunów, dostępnych jest coraz więcej poradników. Wiele jest jednak nadal do zrobienia, a ja codziennie obserwuję, jak moje działania są przysłowiową “kroplą drążącą skałę”.
Blog o chorobie Alzheimera
Kiedy powstawał ten blog, zauważałam, że coraz więcej seniorów korzysta z internetu, powstają samopomocowe grupy dyskusyjne na Facebooku. Brakowało jednak porad dostępnych online przygotowanych przystępnym językiem i dotyczących najzwyklejszych, codziennych spraw związanych z chorobą Alzheimera.
A ja, ponieważ miałam dostęp do bogatej biblioteki, wiele już widziałam i słyszałam, współpracowałam w stowarzyszeniu z kopalniami wiedzy (ówczesny zarząd stowarzyszenia stanowiły w większości byłe opiekunki), a także dobrze pisałam, coraz bardziej czułam, że mogę coś w tej sprawie zmienić (na blogu nie poprzestałam, w latach 2017-2022 prowadził Alzheimer-sklep z materiałami głównie do aktywizacji chorych i seniorów).
Zaczęłam więc tworzyć plan, zbierałam moce, aż wreszcie w 2017 r. raport Najwyższej Izby Kontroli postawił kropkę nad “i” – coraz większa liczba chorych, brak polskiego planu alzheimerowskiego, liczenie wyłącznie na ograniczone (co do środków i możliwości) organizacje pozarządowe… Pomyślałam wówczas, że jeśli mogę jeszcze choć trochę zmienić na lepsze ten czarny obraz alzheimera w Polsce, to czas najwyższy to zrobić.
Co znajdziesz na blogu Pobij alzheimera
Przede wszystkim porady przygotowane w oparciu o doświadczenia innych opiekunów i specjalistów. Mam też gorącą nadzieję, że doładujesz tutaj akumulatory poprzez pamiętniki opracowane przez rodzinnych opiekunów i motywujące podpowiedzi. Może się zdarzyć, że zamieszczone tu informacje będą raczej przydatne osobom z Wielkopolski, ale nie oznacza to, że nie będą drogowskazem także dla osób z innych województw.
Liczba chorych rośnie, zdarza się, że alzheimer dopada 40-latków… Pojawiają się więc wpisy poświęcone zapobieganiu tej chorobie oraz ćwiczeniom i badaniom pamięci.
Skąd hasło “Pobij alzheimera”
To hasło wymyśliłam w stowarzyszeniu przy okazji tworzenia specjalnej broszury dla opiekunów osób cierpiących na chorobę Alzheimera (jej dokładny tytuł brzmi: Pobij alzheimera! Codziennie zadawaj mu ciosy i wygrywaj niejedną bitwę). Ktoś powie, że z tą chorobą nie da się wygrać. I niestety będzie miał rację – aktualnie nie da się jej całkowicie zatrzymać lub cofnąć. Ale można spowolnić jej rozwój i poprawiać jakość życia zarówno chorych, jak i opiekunów. Dlatego warto walczyć, bić – zadawać codziennie ciosy. Gorąco wierzę w to, że pewnego dnia wygramy wojnę.
Poradnik “Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizacji seniorów”
W marcu 2023 r. wydałam poradnik dla opiekunów, w którym zebrałam całą swoją wiedzę i doświadczenie tysięcy opiekunów na temat aktywizowania osób z chorobą Alzheimera i seniorów. Tutaj znajdziesz szczegóły na jego temat. Poradnik “Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizacji seniorów” znajdziesz w większości księgarni internetowych – wystarczy, że wpiszesz tytuł w Google.
Dobrej lektury!
PS Każdy przypadek alzheimera to osobny podręcznik na temat tej choroby. Zawartych tu wskazówek czy porad nie traktuj jako ostatecznych. Jeśli masz inne zdanie na dany temat, Twoje doświadczenia różnią się od przedstawionych – daj znać, ten blog to również miejsce na wymianę opinii.