choroba alzheimera a leki

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #3

Ibuprofen na chorobę Alzheimera, najlepiej popity sokiem z buraków, ale niekoniecznie w Stanach Zjednoczonych, bo tam alzheimer niestety diagnozowany jest coraz częściej. Jakie jeszcze nowości przyniosły ostatnie tygodnie? Zajrzyj do trzeciego Serwisu informacyjnego.

Ibuprofen na chorobę Alzheimera

Największa ciekawostka ostatnich dwóch tygodni dotyczy “cudownego” wpływu ibuprofenu na chorobę Alzheimera. Kanadyjczycy, na czele ze znanym neurologiem dr Patrickiem McGeerem (którego zespół opracował badanie śliny pozwalające na zdiagnozowanie alzheimera – tutaj poznasz szczegóły), ogłosili, że odpowiednio wczesne podawanie tego leku przeciwzapalnego może zapobiec występowaniu alzheimera.

A teraz weź głęboki wdech i wydech… Temperatura tego newsa szybko opadła, gdy National Health Servise opublikował sprostowanie – badanie było niewielkie (przeprowadzono je na 23 chorych i 31 zdrowych osobach) i w żaden sposób nie oceniło skuteczności ibuprofenu w zapobieganiu lub hamowaniu rozwoju choroby Alzheimera… Ręce mi opadły. Tobie też?

Czy ibuprofen zapobiega chorobie Alzheimera?

Sok z buraków

Dotychczas wiedzieliśmy, że sok z buraków poprawia dopływ tlenu do starzejącego się mózgu. Teraz naukowcy sprawdzili, czy może też przeciwdziałać odkładaniu się beta amyloidu, czyli procesowi powodującemu alzheimera. W skrócie: beta amyloid wiąże się z metalami przejściowymi,  np. miedzią. Powstają nieprawidłowe białka i tworzą się groźne agregaty sprzyjające stanowi zapalnemu oraz utleniające sąsiednie komórki nerwowe. Betanina – czerwony barwnik zawarty w burakach wiąże się z metalami, więc teoretycznie może hamować reakcje odpowiadające za alzheimera.

Póki co Amerykanie potwierdzili, że betanina ogranicza utlenianie. Być może spowalnia też tworzenie się agregatów – musimy poczekać na dalsze badania. Źródło: Kopalnia wiedzy

Roboty w domu opieki

Odpocznijmy na chwilę od naukowych doniesień. Domy opieki w Tokio zatrudniają… roboty! Tak, tak! Na przykład humanoid Pepper ma 120 cm wysokości i potrafi przywitać się – podaje rękę i uśmiecha się 😉 Są też inne techniczne cuda, zobaczysz je tutaj. Jak myślisz, czy chory na alzheimera zaakceptowałby towarzystwo robota?

Leki immunosupresyjne w walce z alzheimerem

Druga nowość związana z beta amyloidem dotyczy leków immunosupresyjnych stosowanych po przeszczepie, aby zapobiec jego odrzuceniu. Badacze z University of Texas Southwestern zaobserwowali, że synapsy (miejsca komórek nerwowych, w których łączą się one z drugą komórką nerwową lub np. mięśniem) można uchronić, jeśli poda się takrolimus – lek immunosupresyjny.

Póki co na myszach, ale to kolejny ciekawy trop w walce o odkrycie leku na alzheimera. Jeśli jesteś ciekawy szczegółów, zajrzyj tutaj.

W Stanach Zjednoczonych podwoiła się liczba zgonów z powodu choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera w USA

W Stanach Zjednoczonych udało się ograniczyć zgony np. z powodu choroby serca. Tych związanych z chorobą Alzheimera niestety wciąż przybywa. Badania Stowarzyszenia Alzheimer’s Association z siedzibą w Chicago pokazały, że ok. 5,6 mln Amerykanów w wieku 65 lat i starszych żyje z alzheimerem. Zgony związane z tą chorobą w latach 2000-2015 wzrosły aż o 123%!

Jaki jest w naszym kraju? Tego nie wiemy, nikt u nas nie prowadzi na tyle dokładnych badań… Źródło: Infolinia.com

Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności

Publikację pod takim tytułem wydało Stowarzyszenie Thesaurus Silesiae – Skarb śląski w Katowicach. 600 stron znalazło się pod opieką prof. Adam Zycha, który rozwija w Polsce pedagogikę starzenia się i starości.  Można na nich znaleźć 1400 haseł napisanych przez 250 wybitnych polskich specjalistów z różnych dziedzin: nauki, medycyny, polityki społecznej, kultury, historii, literatury. Brzmi ciekawie, prawda? Mam nadzieję, że szybko uda mi się do niej zajrzeć. Tutaj znajdziesz więcej informacji na jej temat.

W Poznaniu w 2020 r. ruszy Centrum opieki nad seniorem

Centrum opieki nad seniorem w Poznaniu

Na koniec miła informacja z mojej miejscowości. W Poznaniu powstaje pierwsze w Polsce Centrum opieki nad seniorem. Będzie dom seniora w całodobową opieką i pobytem dziennym, apartamenty senioralne, klinika rehabilitacyjna i hotel. Inwestor przywróci przedwojenną elewację szpitala przy ul. Szkolnej. Kompleks ma być gotowy w 2020 r. Wooow! Źródło: Wyborcza.pl

 

Do zobaczenia za 2 tygodnie!

 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go i poleć znajomym.

Chcesz podzielić się swoją opinią? Daj znać w komentarzu

 

Pewnie również to chętnie przeczytasz:

BAN2401 - lek na alzheimera

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #10

Choroba Alzheimera a płeć

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #9

opieka nad chorym na alzheimera i opiekunem rodzinnym

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #8

wpływ światła na chorobę alzheimera

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #7