Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów. Poradnik

Jest! Poradnik “Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów”

To wyjątkowy wpis. Poznaj bliżej moją książkę poświęconą aktywizacji osób z chorobą Alzheimera, wydaną nakładem wydawnictwa WiR.

Chcę ten wpis poświęcić w pełni zawartości książki “Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów” – jeśli jesteś ciekaw(a), skąd pomysł na jej opracowanie, zajrzyj tutaj.

“Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów. Poradnik dla opiekunów”

Poradnik “Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów” ukazał się nakładem wydawnictwa WiR – kupisz go w większości księgarni internetowych, np. Bonito, a także u wydawcy . Jego głównymi odbiorcami są opiekunowie osób dotkniętych chorobą Alzheimera, ale wiele zawartych w nim wskazówek i pomysłów na aktywizację sprawdzi się także u osób, które opiekują się seniorami.

Książka zbiera całą moją wiedzę i znane mi doświadczenia opiekunów na temat aktywizacji osób z otępieniem w warunkach domowych. Nie jest podręcznikiem na temat choroby Alzheimera, ani kolejnym poradnikiem z ogólnikami, który przetłumaczono z angielskiego na język polski. To 100% sprawdzonych pomysłów i porad polskich opiekunów.

Ulotka i plakat do pobrania

Chcesz poinformować o poradniku opiekunów odwiedzających bliską Ci instytucję? Pobierz, wydrukuj i powieś lub rozdaj:

Napisz później do mnie i np. załącz zdjęcia z tego miejsca – z przyjemnością poinformuję o tym opiekunów obecnych na Facebooku, dzięki czemu więcej osobie dowie się o miejscu wspierającym rodziny osób dotkniętych otępieniem lub wspierającym osoby starsze.

Co znajdziesz na ponad 200 stronach

  • 45 pomysłów na aktywizację, z których każdy zawiera szeroki opis (często opatrzony badaniami i ciekawostkami), listę korzyści i ewentualnych potrzebnych materiałów. Przy tytule każdego pomysłu znajdziecie informację, na jakim etapie rozwoju choroby będzie najbardziej przydatny oraz czy bardziej nadaje się do wykorzystania z pojedynkę, czy może w parze lub w grupie.
  • Podstawowe zasady dotyczące spędzania czasu z osobą starszą i/lub dotkniętą otępieniem – jak się efektywnie komunikować, budować dobrą relację, przygotowywać aktywności czy radzić sobie z trudnymi zachowaniami.
  • Rozdział poświęcony podejściu do chorego jak dziecka – to często poruszany temat, a ja uważam, że ani dorośli (zdrowi czy chorzy), ani dzieci nie zasługują na “traktowanie jak dziecko” w powszechnym rozumieniu tego określenia. W tym miejscu wyjaśniam również, na co zwrócić uwagę, dając bliskiemu dziecięce zabawki.
  • Opis metody Montessori dla seniorów i pozytywnej opieki – autorkami tych rozdziałów są doświadczone specjalistki dr Magdalena Leszko i Magdalena Pyrek.
  • Rozdział na temat odróżnieniu naturalnego starzenia się od otępienia, a także wyjaśnienie, co się dzieje na poszczególnych etapach rozwoju choroby Alzheimera.
  • Porady dotyczące organizacji zajęć z udziałem młodszych i najmłodszych członków rodziny – na co warto zwracać uwagę, jakie zajęcia się sprawdzają, a także jakie książki dla dzieci i młodzieży poruszają temat choroby Alzheimera. Ten materiał opracowała Hanna Pokora.
“Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów. Poradnik” – fragment opisu pomysłu

Do części pomysłów są dodatkowe materiały – np. ćwiczenia pamięci czy kolorowanki. A na końcu znajdziesz listę pomysłów i porady, jak zorganizować z bliskim czas w okresie świątecznym.
Część ilustracji zawartych w książce jest mojego autorstwa 🙂

Tutaj zobaczysz całe przykładowe strony

“Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów” – fragment kolorowanek

Patroni, organizacje alzheimerowskie, wszystkie trzymane kciuki

W książce “Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów. Poradnik dla opiekunów” ważną rolę pełnią również organizacje alzheimerowskie – znajdziesz w niektórych miejscach ich sprawdzone pomysły i porady. To Łódzkie Stowarzyszenie Alzheimerowskie, Fundacja Młyn Wsparcia, Tu i teraz. Oswajamy alzheimera, Fundacja PETRA, Montessori Senior – Montessori Live Style.

W tym miejscu ogromnie dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w opracowaniu tej książki – za ich otwartość, wykonywaną na co dzień pracę i trzymanie kciuków! Szczególnie mojemu Mężowi i Synowi, dzięki którym miałam przestrzeń i energię do jej napisania. Ogromnie również Wielkopolskiego Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera, gdzie rozpoczęła się moja “przygoda” z tym tematem, w tym Danucie Dudek i neurologowi Janowi Ilkowskiemu.

Poradnik zaczęłam pisać pod koniec 2021 r. Na początku 2022 r. znalazłam wydawcę wydawnictwo WiR było zainteresowane, a przede wszystkim pewne, że taka pozycja jest bardzo potrzebna. Myślę, że warto to podkreślić. Nad książką pracowałam ze świetną redaktorką Magdaleną Polak – lepszą trudno mi sobie wyobrazić.

Patronami poradnika są natomiast organizacje, które na co dzień wspierają osoby starsze i ich rodziny: Alzheimer Polska, Wolni od metryki, Fundacja Stocznia i firma Pokora.

Czas na recenzje

Teraz, gdy książka jest już dostępna, jestem bardzo ciekawa opinii na jej temat – jak się sprawdza, co jest w niej najcenniejsze, a czego może zabrakło? Daj proszę znać w komentarzach pod tym wpisem, na Facebooku czy w korespondencji mailowej 🙂

Tytuł: “Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów. Poradnik dla opiekunów”
Autorka: Agata Blachowska
Wydawca: WiR
ISBN: 978-83-67392-40-2
Format: B5
Oprawa: miękka
Liczba stron: 246

Pewnie również to chętnie przeczytasz:

Światowy Miesiąc i Dzień Choroby Alzheimera 2023

Światowy Miesiąc i Dzień Choroby Alzheimera 2023

Relacja z konferencji “Nowoczesne podejście do leczenia i opieki nad osobą żyjącą z demencją w Polsce”

Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o demencji - recenzja

Recenzja “Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o DEMENCJI” Wendy Mitchell

45 pomysłów na akywizację osób z chorobą Alzheimera - poradnik

Zapowiedź: poradnik dla opiekunów z 45 pomysłami na aktywizację chorych na Alzheimera