Koronawirus: telefoniczne wsparcie dla opiekunów
Zawsze było ciężko. Gdy pojawia się diagnoza, przy chorym zostaje zwykle jedna osoba, czasem dwie. Opiekunowie osób dotkniętych demencją, chorobą Alzheimera często muszą radzić sobie sami. Pandemia koronawirusa sprawiła, że jest im jeszcze trudniej.
Choroba Alzheimera oznacza konieczność nieustannej obecności. Opiekę “36 godzin na dobę”. Szczególnie w momencie, gdy choroba wchodzi w stan zaawansowany, podopieczny wymaga ciągłej opieki, nie powinien zostawać sam.
Olbrzymi stres, obciążenie i odpowiedzialność
Opiekunami osób dotkniętych chorobą Alzheimera są zwykle współmałżonkowie, w drugiej kolejności – dzieci. Oznacza to, że seniorem dotkniętym alzheimerem najczęściej opiekuje się senior albo córka/syn mający własną rodziną i tym samym ograniczony czas.
Wielodzietne rodziny to dziś rzadkość – zobacz raport Mali Braci Ubogich “Samotnośc z koronawirusem w tle”.
Kto zrobi zakupy? Kto posprząta? Jak znaleźć czas na wypoczynek i sen?
Czy opiekun nie ma prawa do chwili oddechu czy choć niewielkiego życia towarzyskiego (które nota bene pomaga zapobiegać alzheimerowi)?
To są pytania, na które opiekunowie od dawna szukają odpowiedzi. Część z nich może liczyć na wsparcie innych członków rodziny, część korzysta z usług prywatnych opiekunek. Ale takich domów jest wciąż zbyt mało, a teraz, w dobie koronawirusa, słowo “opiekunka” brzmi wręcz jak postać z bajki.
Z oczywistych względów związanych z koronawirusem specjaliści wspierający opiekunów nie przyjeżdżają do podopiecznych
Gdy wokół nie ma dosłownie nikogo, kto mógłby pomóc, sytuacja rodzinnych opiekunów staje się dramatyczna.
Trudno nie wspomnieć również o tych opiekunach, których bliscy przebywają w szpitalach albo w domach opieki, gdzie obowiązuje zakaz odwiedzin.
W takich chwilach można liczyć na wsparcie innych opiekunów np. na grupach na Facebooku. Można również korzystać ze specjalnych infolinii, by chociaż porozmawiać z kimś zaufanym. Oto numery telefonów do miejsc, gdzie można uzyskać wsparcie:
Telefoniczne wsparcie dla rodzinnych opiekunów osób dotkniętych demencją, chorobą Alzheimera, dla seniorów:
- Telefoniczne wsparcie psychologiczne – Centrum Montessori
- Wsparcie psychologiczne i informacyjne Stowarzyszenia Syntonia: tel. 791 810 180 lub 792 810 820, e-mail: wsparcieopiekunow@gmail.com
- Poznański Telefon Serdeczności: tel. 691 870 091 (od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-20.00
- Wspieranie osamotnionych osób przez Mali Bracia Ubogich
- Centrum Seniora w Szczecinie: środa 13:00-16:00, tel. 882 507 368, czwartek 12:00-15:00, tel. 882 732 445
- Telefon Fundacji Wsparcie dla opiekunów osób z demencją: od wtorku do soboty w godz. 10-14.00, tel: 793 413 489 (we wtorek i sobotę dyżuruje psycholog specjalizujący się w pracy z osobami starszymi cierpiącymi na zaburzenia poznawcze i zespoły otępienne, w pozostałe dni dyżurują koordynatorki projektu Asystent rodzin żyjących z demencją)
- Stowarzyszenie Nowe Perspektywy, w ramach prowadzonego projektu, wspiera opiekunów z powiatu radomskiego, psycholog odbiera telefony w poniedziałki w godz. 17.00-19.00, tel. 533 523 043
- …
Lista jest aktualizowana. Jeśli wiesz, kto jeszcze wspiera opiekunów i seniorów, daj znać w komentarzu poniżej lub na Facebooku.