Książki na temat choroby Alzheimera
Z roku na rok rośnie liczba pozycji poświęconych chorobie Alzheimera. W księgarniach znaleźć można zarówno typowe poradniki, jak i beletrystykę. Poznaj tytuły najczęściej doceniane przez polskich opiekunów.
Zajrzyj tutaj, aby zobaczyć listę poradników na temat choroby Alzheimera
“Motyl”, Lisy Genovy
Mój absolutny “numer jeden” to “Motyl” Lisy Genovy (Wydawnictwo Filia, Poznań 2014). Przede wszystkim dlatego, że to książka dla każdego i myślę, że mało kogo nie doprowadzi do łez, a na pewno ułatwi zrozumienie, co czuje osoba dotknięta alzheimera i co przeżywa jej opiekun.
Tak zrecenzowałam tę pozycję na Lubimyczytac.pl:
“Profesor Harvardu, aktywna fizycznie, szczęśliwa i spełniona 50-latka z dnia na dzień zaczyna mieć coraz większe problemy z pamięcią i orientacją. Początkowe podejrzenia o powszechny w dzisiejszych czasach stres i zmęczenie przeradzają się w przerażającą diagnozę: chorobę Alzheimera.
Motyl Lisy Genovy (Wydawnictwo Filia, Poznań 2014) to książka, która doprowadza do łez, bez zbędnych słów pokazuje świat oczami osoby, której choroba kawałek po kawałku odbiera tożsamość – Alice Howland dokładnie opowiada o tym, co się z nią dzieje.
Z czasem nie potrafi już sama trafić do domu, nie wie, kim jest, nie rozpoznaje bliskich, musi pożegnać się z pracą zawodową i pogodzić się z tym, że już niedługo będzie całkowicie uzależniona od innych – we wszystkich, nawet najprostszych czynnościach życiowych.
Świadoma swojej przyszłości, stara się korzystać z każdego dnia życia i zachowanych jeszcze fragmentów pamięci. Motyl to pozycja bardzo ceniona przez opiekunów osób cierpiących na chorobę Alzheimera, ponieważ pozwala zrozumieć, co dzieje się z chorym, dlaczego zachowuje się w dziwny, często wręcz przerażający sposób”.
Na podstawie “Motyla” nakręcono film – “Still Alice”:
“36 godzin na dobę”
Druga książka, do której często wracam nie tylko myślami, to poradnik, którego tytuł oddaje więcej niż tysiąc opowieści o opiece nad chorym na alzheimera: “36 godzin na dobę” (N.L. Mace, P.V. Rabins, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2005).
Najlepszy przewodnik dla każdego opiekuna, zawierający konkretne porady i skupiający się na wielu aspektach choroby. Często zastanawiam się, jak wiele pracy trzeba było włożyć w jej przygotowanie, by opracować tak bogate źródło wiedzy. Słusznie nazywa się ją “biblią” dla rodzin opiekujących się m.in. osobami z chorobą Alzheimera.
Główne działy:
- Otępienie
- Pomoc medyczna dla chorego
- Typowe problemy związane z otępieniem (np. zachowania agresywne, problemy związane z mową)
- Trudności w samodzielnym funkcjonowaniu (np. kiedy chory musi przestać pracować)
- Problemy dnia codziennego (np. higiena osobista, zmiany w domu)
- Problemy medyczne (np. zaparcia, leki, upadki, odleżyny)
- Zaburzenia zachowania (np. ukrywanie problemów z pamięcią, gubienie rzeczy, chodzenie za opiekunem)
- Zaburzenia emocjonalne (np. depresja, nerwowość, bezczynność)
- Plany na wypadek twojej choroby
- Korzystanie z pomocy zewnętrznej
- Opiekun i chory w systemie rodzinnym
- Jak sprawowanie opieki wpływa na opiekuna
- Dbanie o siebie
- Dla dzieci i młodzieży
- Zagadnienia finansowe i prawne
- Całodobowa opieka długoterminowa
- Choroby mózgu i przyczyny otępień
- Badania naukowe dotyczące otępienia
Inne książki i poradniki na temat choroby Alzheimera
“Motyl” i “36 godzin na dobę” to dla mnie dwie najważniejsze książki na temat choroby Alzheimera. Są również dostępne inne powieści i poradniki, doceniane przez wielu polskich opiekunów. Zobacz, po które sięgają najczęściej