Książki na temat choroby Alzheimera

Z roku na rok rośnie liczba pozycji poświęconych chorobie Alzheimera. W księgarniach znaleźć można zarówno typowe poradniki, jak i beletrystykę. W tym wpisie przybliżę moje dwie ulubione książki na temat choroby Alzheimera (jedną z nich będzie można wygrać w konkursie!), a także pokażę, jakie dostępne są w naszym stowarzyszeniu. Bo… warto czytać! Także na temat choroby Alzheimera.

Pierwsza

Mój absolutny “numer jeden” to Motyl Lisy Genovy (Wydawnictwo Filia, Poznań 2014). Przede wszystkim dlatego, że to książka dla każdego i myślę, że mało kogo nie doprowadzi do łez, a na pewno ułatwi zrozumienie, co się dzieje w życiu chorego i jego opiekuna. Tak zrecenzowałam tę pozycję na Lubimyczytac.pl:

“Profesor Harvardu, aktywna fizycznie, szczęśliwa i spełniona 50-latka z dnia na dzień zaczyna mieć coraz większe problemy z pamięcią i orientacją. Początkowe podejrzenia o powszechny w dzisiejszych czasach stres i zmęczenie przeradzają się w przerażającą diagnozę: chorobę Alzheimera. Motyl Lisy Genovy (Wydawnictwo Filia, Poznań 2014) to książka, która doprowadza do łez, bez zbędnych słów pokazuje świat oczami osoby, której choroba kawałek po kawałku odbiera tożsamość – Alice Howland dokładnie opowiada o tym, co się z nią dzieje. Z czasem nie potrafi już sama trafić do domu, nie wie, kim jest, nie rozpoznaje bliskich, musi pożegnać się z pracą zawodową i pogodzić się z tym, że już niedługo będzie całkowicie uzależniona od innych – we wszystkich, nawet najprostszych czynnościach życiowych. Świadoma swojej przyszłości, stara się korzystać z każdego dnia życia i zachowanych jeszcze fragmentów pamięci. Motyl to pozycja bardzo ceniona przez opiekunów osób cierpiących na chorobę Alzheimera, ponieważ pozwala zrozumieć, co dzieje się z chorym, dlaczego zachowuje się w dziwny, często wręcz przerażający sposób”.

Na podstawie Motyla nakręcono film – Still Alice:


Książka Motyl Lisy Genovy


Druga

 

Druga książka, do której często wracam nie tylko myślami, to poradnik, którego tytuł oddaje więcej niż tysiąc opowieści o opiece nad chorym na alzheimera: 36 godzin na dobę (N.L. Mace, P.V. Rabins, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2005). Topowa pozycja w naszej stowarzyszeniowej biblioteczce, przewodnik dla każdego opiekuna, zawierający konkretne porady i skupiający się na wielu aspektach choroby. Często zastanawiam się, jak wiele pracy trzeba było włożyć w jej przygotowanie, by opracować tak bogate źródło wiedzy. Słusznie nazywa się ją “biblią” dla rodzin opiekujących się m.in. osobami z chorobą Alzheimera.

 

Główne działy 36 godzin…:

 1. Otępienie
 2. Pomoc medyczna dla chorego
 3. Typowe problemy związane z otępieniem (np. zachowania agresywne, problemy związane z mową)
 4. Trudności w samodzielnym funkcjonowaniu (np. kiedy chory musi przestać pracować)
 5. Problemy dnia codziennego (np. higiena osobista, zmiany w domu)
 6. Problemy medyczne (np. zaparcia, leki, upadki, odleżyny)
 7. Zaburzenia zachowania (np. ukrywanie problemów z pamięcią, gubienie rzeczy, chodzenie za opiekunem)
 8. Zaburzenia emocjonalne (np. depresja, nerwowość, bezczynność)
 9. Plany na wypadek twojej choroby
 10. Korzystanie z pomocy zewnętrznej
 11. Opiekun i chory w systemie rodzinnym
 12. Jak sprawowanie opieki wpływa na opiekuna
 13. Dbanie o siebie
 14. Dla dzieci i młodzieży
 15. Zagadnienia finansowe i prawne
 16. Całodobowa opieka długoterminowa
 17. Choroby mózgu i przyczyny otępień
 18. Badania naukowe dotyczące otępienia

To dla mnie dwie najważniejsze książki. A dla Was? Dajcie znać w komentarzach pod wpisem lub na Facebooku!

Wkrótce wkleję tutaj link do konkursu, w którym do wygrania będzie jedna z ww. książek 🙂

> Konkurs

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz