Najlepszy prezent na Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia – święto Babci i Dziadka. Co w tym roku postanowiliście im podarować? Mam dla Was kilka propozycji na prezent dla babci i dziadka, w tym jedną, zawsze sprawdzoną.

Została mi jedna babcia, ma na imię Adelajda*. Jak zwykle z Siostrą głowimy się, co jej podarować na Dzień Babci. W zeszły roku dostała kubek z możliwością zaparzania swojej ulubionej herbaty. A w tym roku? Przy okazji siostrzanej debaty na ten temat wpadłam na pomysł przygotowania tego wpisu. Na początek kilka mniej lub bardziej znanych pomysłów na prezent dla babci i dziadka.

*Babcia Dela zmarła w 2020 r.  – ten wpis powstał 2 lata wcześniej.

Pamiątkowe zdjęcie dla babci lub dziadka w ramce

Pierwsza propozycja prezentowa

Zdjęcie – Twoje, Twojego dziecka (prawnuczki/prawnuka) albo Wasze wspólne. Koniecznie w ramce, żeby babcia lub dziadek nie musiała/nie musiał się kłopotać z dodatkowymi zakupami. Nie znam starszej osoby, która nie doceni takiego prezentu (jeśli Ty znasz – koniecznie daj mi znać w komentarzu!), tym bardziej w dobie obecności zdjęć głównie w telefonach. Nasza Babcia ma bardzo dużo zdjęć i zawsze jest “głodna” kolejnych. W tym roku z okazji swojego święta nie dostanie jednak kolejnego, ponieważ otrzymała je całkiem niedawno na swoje urodziny – w grudniu.

Jeśli dotychczas Twoja Babcia nie otrzymywała/Dziadek nie otrzymywał zdjęć, a wiesz, że raczej powinny się spodobać – pomyśl o fotoalbumie (są teraz dostępny punkty, w których zdjęcia można wywołać od ręki).

herbata - pomysł na prezent dla babci lub dziadka

Druga propozycja prezentowa

Dobra, “proseniorska” spożywka, czyli m.in. herbaty z dobrym składem (np. melisa, jeśli babcia/dziadek ma kłopoty z zaśnięciem), prawdziwy miód, cynamon lub kurkuma jako przyprawa (o ich właściwościach pisałam tutaj), ulubiona kawa, retro słodkości (takie z dawnych lat, dostępne w specjalnych sklepach). Do wyboru, do koloru, tylko przed zakupem upewnij się, że dany produkt nie zaszkodzi Twojej Babci/Twojemu Dziadkowi (np. miód dla cukrzyka to raczej kiepski pomysł).

Pomysł na prezent dla dziadka

Trzecia propozycja prezentowa

“Zapiski Dziadka/Zapiski Babci. Wspomnienia dla moich wnuków” – książki wydawnictwa Zakamarki, które ułatwiają spisywanie wspomnień. Tutaj znajdziesz moją recenzję na ich temat. Dzięki tej publikacji babcia lub dziadek mogą podzielić z wnukami swoją historią, rodzinnymi sekretami lub po prostu dać się bliżej poznać. Co ważne, książkę można wspólnie uzupełniać – być może przy okazji dzięki rozmowie z Babcią/Dziadkiem dowiemy się czegoś dodatkowego 😉 To również ciekawa propozycja dla seniorów mających problemy z pamięcią. Pamiętaj, że terapia z wykorzystaniem wspomnień, tzw. terapia reminiscencyjna, ma ogromną moc!

Czwarta propozycja prezentowa

Sprawdza się zawsze. To najlepsza z najlepszych propozycji. Dam sobie rękę odciąć, że nie ma Babci i Dziadka, która/który go nie doceni. Co więcej, idealna nawet w czwartek 18 stycznia, gdy publikuję ten wpis, czyli na kilka dni przed świętem. Ba, to jeden ze złotych środków zapobiegających chorobie Alzheimera – potwierdzony naukowo!

O czym mówię? O WIZYCIE. O wspólnie spędzonym czasie. O wspólnie wypitej kawie, herbacie i zjedzonym ciastku. O pogaduchach, o patrzeniu sobie w oczy. O byciu. Moja Babcia ma 88 lat. Na szczęście wiek przeszkadza jej tylko w poruszaniu się, choć nadal mieszka sama. Co do dnia potrafi mi “wypomnieć” kiedy to ostatni raz się widziałyśmy. Choć wcale nie jest ze mnie taka zła wnuczka, bo widzimy się przynajmniej raz w miesiącu.  Bardzo ważne są dla niej wspólne spotkania. Z pewnością podobnie jest z Twoją Babcią/Dziadkiem, nawet, jeśli cierpi na demencję i nie zawsze pamięta, kim jesteś. Także jeśli nie masz pomysłu na prezent, nie martw się. Kup kwiatka i po prostu spędźcie wspólnie czas.

Nie odkryłam w tej chwili Ameryki? Pewnie tak, ale tak z czystym sumieniem: jak często odwiedzasz swoją Babcię lub swojego Dziadka?

Pewnie również to chętnie przeczytasz:

konferencja Alzheimera Polska i Rzecznika Praw Obywatelskich 2024

Zaproszenie na konferencję RPO i Alzheimer Polska “Opiekun osoby żyjącej z zespołem otępiennym – możliwości wsparcia”

Książki i poradniki na temat choroby Alzheimera dla opiekunów rodzinnych

Poradniki na temat choroby Alzheimera

Zaproszenie na konferencję “Pokochać osobę z demencją”

Światowy Miesiąc i Dzień Choroby Alzheimera 2023

Światowy Miesiąc i Dzień Choroby Alzheimera 2023