opieka nad chorym na alzheimera i opiekunem rodzinnym

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #8

W tym Serwisie dowiesz się, jaki jest związek między piłką nożną a chorobą Alzheimera, jaki kolejny lek stosowany dotychczas na inne schorzenia, może okazać się pomocny także w demencji oraz na co mogą liczyć opiekunowie z niektórych krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Kliknij i bądź na bieżąco!

Lek na astmę pomocny w chorobie Alzheimera?

Badacze z Temple University  zauważyli, że w niszczycielskim procesie zachodzącym w mózgu chorych na alzheimera biorą udział leukotrieny – cząsteczki, które na początku mają za zadanie chronić komórki nerwowe, później jednak doprowadzają do ich uszkodzenia.

Przeprowadzili więc eksperyment na myszach z zaburzeniem spowodowanym odkładaniem się białka tau, które jest jedną z przyczyn choroby Alzheimera. Podali im zileuton – lek, który blokuje działanie leukorienów. Leczone w ten sposób gryzonie lepiej poradziły sobie z testami pamięci.

U myszy otrzymujących lek, zapalenie związane z białkiem tau zupełnie zniknęło. (…) Terapia wygasiła procesy zapalne w mózgu – wyjaśnia prof. Domenico Praticò, autor badania. Zileuton to lek stosowany dotychczas w leczeniu astmy. Źródło: PAP Nauka w Polsce

Podobna informacja pojawiła się niedawno na temat leków stosowanych po przeszczepie.

 

opieka nad chorym na alzheimera i opiekunem rodzinnym
W wielu krajach wsparcie dla chorych na alzheimera i ich opiekunów wymaga poprawy

Jakość życia chorych na demencję i ich opiekunów (raport OECD z 2018 r.)

Demencja dotyka już 19 mln osób z krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która skupia 35 demokratycznych i wysoko rozwiniętych państw, w tym Polskę. Poznaj ciekawe dane z raportu Potrzeba opieki. Poprawa jakości życia osób z demencją (OECD, 2018):

  • 25 krajów OECD prowadzi politykę skupiającą się na obniżeniu poziomu stresu wśród opiekunów. Tamtejsi pracownicy mogą liczyć na kilka dodatkowych dni urlopu na opiekę nad bliskim lub płatny urlop opiekuńczy.  Specjaliści radzą, by wprowadzono także formę urlop od opieki, aby opiekun mógł zregenerować siły. Dla polskich opiekunów brzmi to jak z kosmosu, prawda?
  • W raporcie OECD skupiono się również na stosowaniu badań przesiewowych, czyli takich, których zadaniem jest wczesne diagnozowanie demencji. Niestety mało krajów z niego korzysta. Taki program istnieje w Chile i Korei, a od 2019 r. ruszy w Turcji.
  • Jedynie w 4 krajach (Dania, Anglia, Irlandia i Norwegia) opracowano specjalne wytyczne dotyczące tworzenia i prowadzenia domów opieki dla osób z demencją.

Opryszczka a choroba Alzheimera

Nowojorscy uczeni zbadali mózgi prawie 1000 osób – 622 z chorobą Alzheimera i 322 zdrowe. Okazało się, że w prawie 30% mózgach osób we wczesnym stadium alzheimera znajdował się materiał genetyczny dwóch szczepów wirusa opryszczki. Nie do końca wiadomo, czy wirusy mają związek z rozwojem choroby, czy może osoby chore są bardziej podatne na zakażenie.

O możliwej roli wirusów i bakterii w rozwoju choroby Alzheimera mówi się od dekad, jednak dotychczas żadne badania nie wykazały, w jaki sposób mikroorganizmy mogą ją powodować. To pierwsze badania przeprowadzone na dużym zestawie danych, które wydają się wspierać tę hipotezę. Potrzeba jednak dalszych badań określających rolę, jaką, o ile w ogóle, pełnią mikroorganizmy. Obecne badania nie dowodzą, że wirusy powodują chorobę Alzheimera lub biorą udział w jej rozwoju – mówi Keith Fargo, dyrektor projektów naukowych w Alzheimer’s Association.

Co ważne i ciekawe, odkryte szczepy nie odpowiadają za opryszczkę wargową, więc nie można mówić o większej podatności na demencję u osób mających tę opryszczkę. Źródło: KopalniaWiedzy

Piłka nożna a choroba Alzheimera
Uderzenie głową o piłkę może prowadzić do choroby Alzheimera

Od piłki nożnej do problemów z pamięcią

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że częste uderzanie piłki głową prowadzi do zaburzeń pamięci, koncentracji i zdolności uczenia się. Jak rozumieć częste uderzanie? Minimum 20 razy w tygodniu w formie zamierzonego uderzania, czyli stosowania techniki “główkowania”. To może tłumaczyć, dlaczego wielu emerytowanych sportowców cierpi na demencję, w tym chorobę Alzheimera. Źródło: RadioZet

 

I tym Mundialowym akcentem kończymy ten Serwis. Do zobaczenia za 2 tygodnie!

 

Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz, że zawarte tu informacje warto przekazać innym? Udostępnij go!

 

 

 

Pewnie również to chętnie przeczytasz:

BAN2401 - lek na alzheimera

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #10

Choroba Alzheimera a płeć

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #9

wpływ światła na chorobę alzheimera

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #7

ćwiczenia fizyczne u osób starszych

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #6