Poznaj bliżej najpopularniejsze poradniki poświęcone chorobie Alzheimera. Co zawierają, jak są wydane, w jaki sposób mogą wesprzeć w codziennej opiece nad osobą dotkniętą demencją (otępieniem).
Niniejszy wpis powstał głównie w oparciu o opisy poradników, jakie dostępne były w Alzheimer-sklep (zamkniętym w 2023 r.). Sklep już nie działa, ale spis publikacji z pewnością wesprze niejednego opiekuna, opiekunkę. Daj znać, jeśli jest pozycja, o którą Twoim zdaniem warto uzupełnić niniejszą listę!
Spis powieści poruszających wątek choroby Alzheimera przygotowuję w osobnym wpisie.
“36 godzin na dobę” – poradnik dla opiekunów chorych na Alzheimera
Autorzy: N.L. Mace, P.V. Rabins
Wydawca: Medipage
Okładka: miękka
Moim zdaniem to najlepszy poradnik i jedna z najważniejszych książek dla opiekunów osób cierpiących na alzheimera. Przewodnik zawierający praktyczne porady do wykorzystania na każdym etapie choroby, opracowany przez osoby, które bardzo dobrze wiedzą, z czym borykają się opiekunowie. Napisany przystępnym językiem i wypełniona przykładami z życia.
Zawartość podzielona jest na przystępnie nazwane działy i poddziały, dzięki czemu szybko znajdziesz porady dla konkretnego stadium choroby Alzheimera.
Główne działy: otępienie, pomoc medyczna dla chorego, typowe problemy związane z otępieniem, trudności w samodzielnym funkcjonowaniu, problemy dnia codziennego, problemy medyczne, zaburzenia zachowania, zaburzenia emocjonalne, plany na wypadek twojej choroby, korzystanie z pomocy zewnętrznej, opiekun i chory w systemie rodzinnym, jak sprawowanie opieki wpływa na opiekuna, dbanie o siebie, dla dzieci i młodzieży, zagadnienia finansowe i prawne, całodobowa opieka długoterminowa, choroby mózgu i przyczyny otępień, badania naukowe dotyczące otępienia.
Ja, którą kiedyś znałam. Moje życie z chorobą Alzheimera
Autor: Wendy Mitchell
Wydawca: Feeria
Okładka: miękka
Liczba stron: 292
“Ja, którą kiedy znałam” to książka napisana przez osobę dotkniętą chorobą Alzheimera. 58-letnia Wendy Mitchell dowiaduje się, że dotyka ją demencja – choroba Alzheimera o wczesnym początku. Z opowiedzianej przez nią historii dowiesz się, jak odkrywała pierwsze objawy, co przeżywała, gdy coraz trudniej było jej odnaleźć się w pracy, jak o swojej chorobie rozmawiała z córkami, jak przebiegała diagnoza i narastały jej problemy z pamięcią czy orientacją.
To książka, która otwiera oczy na świat osób dotkniętych demencją. Jak podkreśla sama autorka, jej misją jest także pokazanie, że do pewnego etapu da się żyć z tą chorobą, że można nawet napisać książkę i prowadzić bloga.
Poniżej znajdziesz opis jej drugiej książki, którą bardzo polecam, ponieważ zawiera ogrom konkretnych wskazówek.
Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o DEMENCJI
Autorka: Wendy Mitchell
Wydawca: Relacja
Liczba stron: 282
Oprawa: miękka
Druga książka Wendy Mitchell, u której w wieku 58 lat zdiagnozowano demencję o wczesnym początku. Autorka dzieli się swoimi sposobami na codzienność, oczekiwaniami wobec rodziny i spotykanych osób, wypracowanymi rozwiązaniami na pokonywanie trudnych objawów. Jej opowieść to ogrom wskazówek do tworzenia w przestrzeni przyjaznej chorym i tym samem opiekunom. Każda porada autorki wsparta jest faktami naukowymi.
Idealny opiekun NIE istnieje
Autorka: Karolina Jurga
Okładka: miękka
Poradnik bardzo ceniony przez opiekunów za życiowe podejście i bezcenne porady. Dowiesz się z niego, jakie objawy towarzyszą demencji i poznasz skuteczne metody rozmowy z osobą chorą. Autorka to doświadczona psycholożka posiadająca certyfikat instruktora „Opieka w demencji w oparciu o filozofię opieki Silviahemmet”, prowadzi bloga i podcast poświęcony demencji.
Książka dostępna jest w wersji papierowej oraz w formie e-booka i audiobooka.
Wygraj z alzheimerem. Pierwszy skuteczny program w profilaktyce i leczeniu zaburzeń funkcji poznawczych
Autor: Dale E. Bredesen
Wydawca: Galaktyka
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
Książka, która wywraca do góry nogami dotychczasową wiedzę na temat choroby Alzheimera. A przede wszystkim, daje ogromne nadzieje na wygranie z tą chorobą! Doktor nauk medycznych Dale E. Bredesen przygotował i wdraża specjalny program ReCode, dzięki któremu udało się pomóc już setkom pacjentów z chorobą Alzheimera. Dokładnie wyjaśnia, na czym polega jego całościowe podejście do tej choroby, co jest przyczyną alzheimera i gdzie należy szukać “lekarstwa”. U pacjentów, którzy wdrożyli jego program, znacząca poprawa pojawiła się już w 3 do 6 miesięcy po rozpoczęciu programu.
Przeczytaj szczegółową recenzję
Choroba Alzheimera. Poradnik dla opiekunów i nie tylko
Autorzy: Judes Poirier, Serge Gauthier
Wydawca: Delta
Liczba stron: 192
Podstawowe informacje na temat choroby Alzheimera w pigułce – tak można krótko opisać pozycję “Choroba Alzheimer. Poradnik dla opiekunów i nie tylko”. Dowiesz się z niej, kim był Alois Alzheimer, w jaki sposób diagnozuje się chorobę Alzheimera i ją “leczy”, jakie są czynniki ryzyka związane z rozwojem alzheimera i nad czym aktualnie pracują uczeni, by pokonać tę chorobę.
List do opiekuna. Przewodnik dla opiekunów osób z demencją
Autorka: Ewa Orlińska
Wydawca: Zielony Agat
Liczba stron: 136
Format: „kieszonkowy”
„List do opiekuna” to formatem niewielka książka, ale bogata w wiedzę i porady przekazywane przede wszystkim poprzez prawdziwe historie opiekunów osób dotkniętych demencją. Pierwsza część poradnika przybliża najczęściej pojawiające się objawy otępienia, takie jak ucieczki „do domu” czy nierozpoznawanie bliskich. Na drugą część składa się kilka materiałów będących relacją opiekunów – opowiadają oni o trudnych chwilach, swoich emocjach i wyzwaniach, zawiłościach związanych z godzeniem opieki z pracą, rodziną i sytuacją domową. W „Liście do opiekuna” nie brakuje również praktycznych i sprawdzonych porad, których autorami są wieloletni opiekunowie osób m.in. dotkniętych chorobą Alzheimera.
„List do opiekuna” to książka, która mocno przytula czytelnika – opiekuna, daje nadzieję, jest po prostu prawdziwa. Autorka książki – Ewa Orlińska to psycholożka, psychoterapeutka, certyfikowana trenerka Metody Montessori Senior-Montessori Lifestyle, która od wielu lat ma kontakt z osobami starszymi z różnym stopniem nasilenia zaburzeń neuropoznawczych.
Kochając osobę z demencją. Jak znaleźć nadzieję, zmagając się ze stresem i żalem
Autor: Pauline Boss
Wydawca: WUJ
Okładka: miękka
Liczba stron: 208
Były prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego uważa, że to „obowiązkowa lektura dla każdego, kto cierpi razem ze swoim bliskim dotkniętym demencją. Książka jest pełna mądrości naukowca i ciepła terapeuty rodzinnego”.
Autorka pomaga radzić sobie z pogłębiającą się demencją u bliskiej osoby, podpowiada, jak radzić sobie ze stresem i żalem, jak zachować odporność. Książka napisana jest lekkim językiem, mimo że opiera na badaniach i doświadczeniu naukowemu (Pauline Boss jest profesorem Wydziału Socjologii Rodziny na Uniwersytecie Minnesota, członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Amerykańskiego Towarzystwa ds. Terapii Małżeńskiej i Rodzinnej).
Oswoić alzheimera. Rozumiem, akceptuję, wspieram
Autor: Barbara Jakimowicz-Klein
Wydawca: Wydawnictwo Rea-Sj
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 255
Bardzo przystępnie wydany poradnik podzielony na dwa ważne zagadnienia związane z chorobą Alzheimera: jak zapobiegać tej chorobie i rozpoznawać jej pierwsze objawy, jak opiekować się chorym.
Poradnik “Oswoić alzheimera” wyjaśnia m.in. co się dzieje w poszczególnych etapach choroby, jak wygląda leczenie, w jaki sposób można sobie ułatwić opiekę nad chorym i m.in. komunikować się z nim. W książce znajdziesz miłe dla oka zdjęcia czy grafiki wyjaśniające jak pomóc choremu w niektórych czynnościach. Cenne wskazówki znajdują się w wydzielonych boksach, co ułatwia zwrócenie uwagi na najważniejsze kwestie. Przystępna forma poradnika sprawia, że chętnie się po niego sięga i szybko znajduje potrzebne informacje.
Jak pokonać alzheimera, parkinsona, SM i inne choroby neurodegeneracyjne
Autor: dr Bruce Fife
Wydawca: Vital
Liczba stron: 516
Poradnik przeznaczony dla osób nie tylko dotkniętych chorobą neurodegeneracyjną, lecz także chcących im zapobiegać. Dość obszerny, z niewielką liczbą zdjęć, podejmujący takie zagadnienia jak: przedwczesne starzenie a neurodegeneracja, pożywienie dla mózgu, plan walki z alzheimerem, cholesterol, związek ze stanem uzębienia. Książka przedstawia program pomocny w przywracaniu prawidłowych funkcji mózgu i ogólnie stanu zdrowia.
Sposób na alzheimera
Autorzy: dr J. Sherzai i dr A. Sherzai
Wydawca: Albatros
Liczba stron: 378
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
“Sposób na alzheimera” to książka poświęcona przełomowemu programowi dla osób w każdym wieku, którego celem jest zapobieganie chorobie Alzheimera i kłopotom z pamięcią. Autorzy przybliżają w niej podstawy neuroplanu (opartego o badania kliniczne) i podpowiadają, co warto zmienić w swoim sposobie odżywiania, w zakresie wykonywanych ćwiczeń, odbywanego relaksu, regeneracji i optymalizacji.
Poradnik raczej dla osób, które chcą ustalić zdrowy jadłospis, określić własny program ćwiczeń fizycznych, trenować koncentrację, poznać techniki poprawiające jakość snu, wykorzystywać swoje silne strony do optymalizacji działań.
Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów. Poradnik dla opiekunów
Autorka: Agata Blachowska
Wydawca: WiR
Okładka: miękka
Liczba stron: 250
Na koniec pozwól, że polecę Ci moją książkę 🙂 Wszystkiego na jej temat dowiesz się z tego wpisu.