wpływ światła na chorobę alzheimera

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #7

Francuscy chorzy na alzheimera będą mogli zamieszkać w specjalnie dla nich przygotowanym miasteczku. Światło pomaga łagodzić zaburzenia rytmu dobowego u chorych na alzheimera. Udowodniono, że seks ma pozytywny wpływ na naszą pamięć. Sprawdź szczegóły!

Village Alzheimer

Zacznijmy ten Serwis on ważnego newsa prosto z Francji. W Dax powstaje średniowieczna wioska dla chorych na alzheimera! Będzie tam fryzjer, siłownia, supermarket, teren zielony, biblioteka, park… Aż trudno mi to sobie wyobrazić! W niewielkich domach zamieszka ok. 120 chorych. Będzie to drugie takie miejsce w Europie. Tutaj możesz zobaczyć wizualizację. W takim miejscu chorzy powinni czuć się komfortowo – bez ograniczeń, bez poczucia izolacji. A jednocześnie będą bezpieczni i pod opieką specjalistów.

Póki co w Polsce takich ośrodek nie jest planowany, ale jeśli akurat zastanawiasz się nad wyborem domu opieki dla osoby dotkniętej chorobą Alzheimera, to koniecznie zajrzyj do 10 spraw, o których warto pamiętać, wybierając dom opieki.

 

wpływ światła na chorobę alzheimera
Odpowiednia dawka światła pomaga w zaburzeniach rytmu dobowego u chorych na demencję

Światło pomaga łagodzić objawy choroby Alzheimera

Zostańmy przy domach opieki. Przebadano 43 osoby z demencją pod kątem wpływu światła na ich “nocne wędrówki” (jeśli jesteś opiekunem, to z pewnością wiesz, o czym mówię). Światło stosowano w miejscach, gdzie chorzy przebywali najczęściej, od poranka do szóstej po południu. Okazało się, że dzięki odpowiedniej dawce światła, chorzy mieli mniej problemów ze snem i częściowo ustąpiła depresja. Jeśli więc jesteś opiekunem, przemyśl, jak dużą dawkę światła zapewniasz swojemu podopiecznemu. Źródło: RynekSeniora.pl

 

Starsza zakochana para
Seks po 50. pomaga zapobiegać zaburzeniom pamięci

Seks na poprawę pamięci

Tym razem przebadano ponad 6 tysięcy osób po 50. roku życia. Przyglądano się ich aktywności fizycznej, diecie i poziomowi aktywności seksualnej. Okazało się, że ci, którzy częściej się kochali, mieli mniejsze problemy z pamięcią. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale przyznasz, że jest to ciekawe 😉 Źródło: Senior.pl

 

Darmowe leki dla seniora

Na koniec tego Serwisu polecam Ci ciekawy artykuł OkoPress na temat “darmowych” leków dla seniorów. Kilka ciekawych danych zawartych w tym materiale:

  • “W 2017 r. seniorzy za leki na receptę zapłacili z własnej kieszeni ok. 2,096 mld, czyli ok. 79% ich wartości, a państwo zafundowało im 564 mln, czyli tylko 21 proc.
  • “około 30% emerytów z powodu oszczędności zażywa mniejszą dawkę leku niż przepisana lub zażywa go rzadziej”.

 

Do zobaczenia za 2 tygodnie!

 

 

Pewnie również to chętnie przeczytasz:

BAN2401 - lek na alzheimera

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #10

Choroba Alzheimera a płeć

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #9

opieka nad chorym na alzheimera i opiekunem rodzinnym

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #8

ćwiczenia fizyczne u osób starszych

Serwis informacyjny Pobij alzheimera #6