Światowy Miesiąc i Dzień Choroby Alzheimera 2023
Co roku wrzesień jest Światowym Dniem Choroby Alzheimera, natomiast 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Co jest hasłem przewodnim w 2023 roku? Na czym skupiamy się wokół choroby Alzheimera w 2023 roku?
Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera 2023
Nigdy za wcześnie, nigdy za późno (ang. never to early, never too late) to hasło przewodnie Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera 2023. Ma ono na celu zwrócenie uwagi społeczeństw na kluczowe czynniki ryzyka w otępieniu oraz idące za tym możliwości zmniejszenia ryzyka wystąpienia demencji.
Światowa Organizacja Alzheimerowska (Alzheimer’s Disease International) podobnie jak w poprzednich latach, zaapelowała o włączenie się do tej kampanii. Odpowiedziała jej m.in. jednostka zrzeszającą organizacje pozarządowe – Alzheimer Polska, a także wiele organizacji pozarządowych. Warto przyjrzeć się lokalnym wydarzeniom, ponieważ wrzesień jest często okazją do organizacji spotkań, wykładów, konferencji poświęconych chorobie Alzheimera. O części z nich informuję na Facebooku. Na przykład:
Kluczowe czynniki ryzyka w chorobie Alzheimera
Choroba Alzheimera nie jest naturalnym procesem starzenia się. Choroba Alzheimera to choroba mózgu (jedna z najczęstszych postaci otępienia) – wymagająca diagnostyki, stałej opieki specjalisty (zwykle neurologa, psychiatry, geriatry) oraz edukacji przede wszystkim skierowanej do rodzinnego opiekuna i innych osób bliskich choremu.
” (…) jest niezwykle ważne, aby umieć identyfikować i rozumieć czynniki ryzyka związane z pojawieniem się objawów otępienia i następnie podejmować działania, które zmniejszają to ryzyko. Dotyczy to również osób, u których zdiagnozowano otępienie, ponieważ i dla nich istnieją strategie zmniejszające ryzyko pojawiania się kolejnych objawów” – apeluje Alzheimera Polska.
Nieodwracalne czynniki ryzyka w chorobie Alzheimera :
- wiek,
- płeć żeńska,
- uwarunkowania genetyczne (przy czym genetyczna postać choroby Alzheimera dotyczy tylko ok. 10% przypadków).
Odwracalne czynniki ryzyka w chorobie Alzheimera:
- niewielka liczba lat kształcenia się,
- nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń,
- niedoczynność tarczycy,
- otyłość,
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- uraz głowy,
- palenie papierów,
- depresja,
- izolacja społeczna,
- niedostateczna aktywność fizyczna,
- cukrzyca typu 2,
- zanieczyszczenie powietrza,
- zaburzenia snu.
Mówi się, że interwencja w sprawie przynajmniej kilku modyfikowalnych czynników ryzyka w chorobie Alzheimera, może zapobiec aż 35% przypadków otępienia.
Warto również pamiętać, że im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa na dobre zaplanowanie opieki i poprawę jakości życia zarówno chorego, jak i opiekuna. Jeśli obserwujesz u siebie lub u bliskiego niepokojące objawy – zgłoś(cie) się do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien skierować do specjalisty w celu wykonania diagnostyki.
Photo by Milad Fakurian on Unsplash