dom opieki dla osoby z chorobą Alzheimera

10 spraw, o których warto pamiętać, wybierając dom opieki

Nie zawsze starsza osoba dotknięta chorobą Alzheimera może do ostatnich swoich dni przebywać w domu rodzinnym. Oczywiście warto, by tak było, ponieważ tam zwykle czuje się najlepiej, ale znalezienie bliskiemu domu opieki nie jest równoznaczne z tym, że wyrządzamy mu krzywdę czy zależy nam tylko na naszej wygodzie. Jak wybrać dom opieki? Grunt to dobre przygotowanie.

Rozglądając się za odpowiednią placówką warto:

1. Szukać  ośrodka, w którym przebywają osoby dotknięte chorobą Alzheimera i sprawdzić, czy personel jest przeszkolony w kierunku tej choroby

W Wielkopolskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera nigdy nie są zatrudniane opiekunki, które nie przeszły specjalnego szkolenia pod kątem opieki nad chorymi na alzheimera. To bardzo specyficzna choroba (opiekunowie rodzinni wiedzą o tym najlepiej, prawda?).

Wykwalifikowani opiekunowie powinni nie tylko znać chorobę jako taką, lecz także m.in. umieć reagować na jej specyficzne objawy oraz wykazywać się wyjątkową cierpliwością i odpowiednim nastawieniem do podopiecznych. Wiedza, odpowiednie cechy charakteru i doświadczenie są tu niezbędne.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać dom opieki i zależy Ci na tym, by był bezpieczny,  koniecznie wybierz taki, w którym nie od dziś przebywają osoby dotknięte chorobą Alzheimera.

2. Sprawdzić opinie na temat danego ośrodka

Na stronie internetowej ośrodka, na forach i grupach dyskusyjnych dla opiekunów rodzinnych, w alzheimerowskiej organizacji pozarządowej… – w internecie można znaleźć naprawdę wiele informacji, warto poświęcić nieco czasu na “prywatne śledztwo”.

W stowarzyszeniach alzheimerowskich udostępniane są ulotki na temat ośrodków, wiele organizacji dzieli się wiedzą na ich temat, uzyskaną od opiekunów, którzy korzystali już z danego domu. Sprawdź, jaka organizacja działa w Twojej okolice i skorzystać z jej wiedzy.

3. Zobaczyć na własne oczy

To ma być nowy dom dla bliskiej ci osoby – musisz go najpierw zobaczyć! Wygospodaruj tyle czasu, by zrobić to bez pośpiechu. Jeśli ktokolwiek na miejscu będzie cię poganiał lub nie pozwoli zobaczyć najważniejszych pomieszczeń – możesz już wystawić tej placówce wielki minus.

Oceń ogólny stan ośrodka, odpowiedz sobie na pytanie: jakie robi wrażenie? Zwróć uwagę na to, czy przebywający w nim chorzy są przywiązywani (to zły znak), jak się zachowują, w co są ubrani, czy dom po prostu nie jest przykrą „przechowalnią”.

Dowiedz się, kto zajmuje się chorymi i czym chorzy zajmują się w ciągu dnia (czy przypadkiem np. nie śpią cały dzień znudzeni lub są otumanieni lekami – to też zły znak). Pomyśl też, czy Twój bliski będzie mógł tam wykonywać choć część czynności, które lubi i które wykonuje w rodzinnym domu.

4. Zapytać o godziny odwiedzin

Personel może podawać preferowane godziny odwiedzin, ale raczej nie może ich ograniczać. Rodzina zawsze ma prawo widzieć się z podopiecznym. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy np. trwają zabiegi pielęgniarskie czy higieniczne oraz epidemia (dopisek z 04.2020 r.).

5. Uruchomić węch

Tak, dobrze czytasz – istotny jest zapach lub czasem niestety… smród. To bardzo prosty sposób na sprawdzenie, czy w domu opieki dba się o higienę chorych i związany z tym ich komfort. Jeśli zdecydowanie czujesz zaduch i „zapach” moczu – nie trać czasu, obejrzyj inne miejsce.

6. Upewnić się, że to rzeczywiście dom

Chorzy na alzheimera lubią rutynę i znane im otoczenie. Przeprowadzka do domu opieki może okazać się dla chorego dużą zmianą, dlatego warto maksymalnie załagodzić jej skutki. Upewnij się, że bliski będzie mógł mieć w swoim pokoju prywatne rzeczy, pamiątki, a nawet meble. Personel ośrodka powinien być otwarty na tego typu potrzeby.

I druga ważna sprawa w każdym domu – infrastruktura. Niby coś oczywistego, a może umknąć. Sprawdź, czy dom dostosowany jest do potrzeb osób z starszych i z demencją, czy ich nie ogranicza lub co gorsza, czyni niebezpiecznym miejscem (podłogi, okna, schody, dostępna powierzchnia, wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami itd.).

7. Pytać

Kto pracuje w danym ośrodku? Jakie ma kwalifikacje? Czy dom zapewnia opiekę psychologa, neurologa, rehabilitację? Jakie robi na tobie wrażenie personel opiekuńczy? Jak traktuje podopiecznych?

Wejdź w skórę chorego. Okej, ma demencję i często masz wrażenie, że żyje w innym świecie, ale to nie oznacza, że osoby, które go otaczają, nie wpłyną na jego życie – samopoczucie, stan zdrowia, bezpieczeństwo.

Pamiętaj, że to będzie nowy dom dla Twojego bliskiego i właśnie z tymi ludźmi będzie spędzać całą dobę.

8. Rozejrzeć się

Chorzy, którzy nie muszą cały czas leżeć, koniecznie powinni mieć możliwość korzystania z ogródka, parku lub innego nadzorowanego i bezpiecznego miejsca na świeżym powietrzu.

Dowiedz się, czy placówka dysponuje takim miejscem, jak ono wygląda, jak i często i w jakiej formie chorzy korzystają z niego. Jeśli bliska ci osoba jest leżąca, zwróć uwagę, czy pomieszczenia są wietrzone, czy przypadkiem nowe lokum nie okaże się hermetycznie zamkniętą puszką…

9. Sprawdzić kuchnię

Na (prawie) koniec porada dotycząca jednej z najważniejszych czynności każdego człowieka, a szczególnie osoby, która jest w podeszłym wieku.

Zajrzyj do menu, ponownie uruchom zmysł węchu i ponownie spróbuj postawić się na miejscu seniora. Czy podawane posiłki są świeże, smaczne i pełnowartościowe? Czy kuchnia lub catering odpowiada na potrzeby bliskiej ci osoby?

Chodzi tu zarówno o to, co się podaje do jedzenia, jak i o sposób podawania czy raczej dbałość o to, by bliski rzeczywiście mógł zjeść posiłek (może ma np. problemy z obsługą sztućców – czy będzie miał kogoś do pomocy?).

10. I jeszcze kwestie prawne…

Te przedstawi prawnik w drugiej części materiału, do którego link wkrótce dodam.

O czymś jeszcze warto pamiętać, wybierając dom opieki? Masz własne spostrzeżenia, porady dla innych opiekunów? Napisz w komentarzu pod tym wpisem lub na Facebooku.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pewnie również to chętnie przeczytasz:

Książki i poradniki na temat choroby Alzheimera dla opiekunów rodzinnych

Poradniki na temat choroby Alzheimera

Zaproszenie na konferencję “Pokochać osobę z demencją”

Światowy Miesiąc i Dzień Choroby Alzheimera 2023

Światowy Miesiąc i Dzień Choroby Alzheimera 2023

Relacja z konferencji “Nowoczesne podejście do leczenia i opieki nad osobą żyjącą z demencją w Polsce”