10 spraw, o których warto pamiętać, wybierając dom opieki

 

Nie zawsze starsza osoba cierpiąca na alzheimera może do ostatnich swoich dni przebywać w domu rodzinnym. Oczywiście warto, by tak było, ponieważ tam zwykle czuje się najlepiej, ale oddanie chorego do domu opieki nie jest równoznaczne z tym, że wyrządzamy mu krzywdę czy zależy nam tylko na naszej wygodzie. Jak wybrać dom opieki? Grunt to dobre przygotowanie.

 

Rozglądając się za odpowiednią placówką warto:

Szukać  ośrodka, w którym przebywają osoby cierpiące na chorobę Alzheimera i sprawdzić, czy personel jest przeszkolony w kierunku tej choroby

W Wielkopolskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera nigdy nie zatrudniamy opiekunek, które nie przeszły specjalnego szkolenia pod kątem opieki nad chorymi na alzheimera. To bardzo specyficzna choroba (opiekunowie rodzinni wiedzą o tym najlepiej, prawda?). Wykwalifikowani opiekunowie powinni nie tylko znać chorobę jako taką, lecz także m.in. umieć reagować na jej specyficzne objawy oraz wykazywać się wyjątkową cierpliwością i odpowiednim nastawieniem do chorego. Wiedza, odpowiednie cechy charakteru i doświadczenie są tu niezbędne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać dom opieki i zależy Ci na tym, by był bezpieczny,  koniecznie wybierz taki, w którym nie od dziś przebywają osoby cierpiące na alzheimera.

Sprawdzić opinie na temat danego ośrodka

Na stronie internetowej ośrodka, na forach i grupach dyskusyjnych dla opiekunów rodzinnych, w alzheimerowskiej organizacji pozarządowej… W internecie można znaleźć naprawdę wiele informacji, warto poświęcić nieco czasu na prywatne śledztwo. W naszym stowarzyszeniu udostępniamy ulotki na temat kilku ośrodków i dzielimy się wiedzą na ich temat, uzyskaną od opiekunów, którzy korzystali już z danego domu. Tego typu informacje z pewnością posiadają także inne organizacje czy instytucje działające w twojej okolicy.

Zobaczyć na własne oczy

To ma być nowy dom dla bliskiej ci osoby – musisz go najpierw zobaczyć! Wygospodaruj tyle czasu, by zrobić to bez pośpiechu. Jeśli ktokolwiek na miejscu będzie cię poganiał lub nie pozwoli zobaczyć najważniejszych pomieszczeń – możesz już wystawić tej placówce wielki minus. Oceń ogólny stan ośrodka, odpowiedz sobie na proste pytanie: jakie robi on wrażenie? Zwróć uwagę na to, czy przebywający w nim chorzy są przywiązywani (to zły znak), jak się zachowują, w co są ubrani, czy dom po prostu nie jest przykrą „przechowalnią”. Dowiedz się, kto zajmuje się chorymi i czym chorzy zajmują się w ciągu dnia (czy przypadkiem np. nie śpią cały dzień znudzeni lub są otumanieni lekami – to też zły znak). Pomyśl też, czy twój bliski będzie mógł tam wykonywać choć część czynności, które lubi i które wykonywał w rodzinnym domu.

Zapytać o godziny odwiedzin

Personel może podawać preferowane godziny odwiedzin, ale raczej nie może ich ograniczać. Rodzina zawsze ma prawo widzieć się z podopiecznym. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy np. trwają zabiegi pielęgniarskie czy higieniczne.

Uruchomić węch

Tak, dobrze czytasz – istotny jest zapach lub czasem niestety… smród. To bardzo prosty sposób na sprawdzenie, czy w domu opieki dba się o higienę chorych i związany z tym ich komfort. Jeśli zdecydowanie czujesz zaduch i „zapach” moczu – nie trać czasu, obejrzyj inne miejsce.

Upewnić się, że to rzeczywiście dom

Chorzy na alzheimera lubią rutynę i znane im otoczenie. Przeprowadzka do domu opieki może okazać się dla chorego dużą zmianą, dlatego warto maksymalnie załagodzić jej skutki. Upewnij się, że chory będzie mógł mieć w swoim pokoju prywatne rzeczy, pamiątki, a nawet meble. Personel ośrodka powinien być otwarty na tego typu potrzeby.

I druga ważna sprawa w każdym domu – infrastruktura. Niby coś oczywistego, a może umknąć. Sprawdź, czy dom dostosowany jest do potrzeb osób z starszych i z demencją, czy ich nie ogranicza lub co gorsza, czyni niebezpiecznym miejscem (podłogi, okna, schody, dostępna powierzchnia, wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami itd.).

Pytać

Kto pracuje w danym ośrodku? Jakie ma kwalifikacje? Czy dom zapewnia opiekę psychologa, neurologa, rehabilitację? Jakie robi na tobie wrażenie personel opiekuńczy? Jak traktuje podopiecznych? Wejdź w skórę chorego. Okey, ma demencję i często masz wrażenie, że żyje w innym świecie, ale to nie oznacza, że osoby, które go otaczają, nie wpłyną na jego życie – samopoczucie, stan zdrowia, bezpieczeństwo. Pamiętaj, że to będzie nowy dom chorego i właśnie z tymi ludźmi będzie spędzać 24 godziny na dobę.

Rozejrzeć się

Chorzy, którzy nie muszą cały czas leżeć, koniecznie powinni mieć możliwość korzystania z ogródka, parku lub innego nadzorowanego i bezpiecznego miejsca na świeżym powietrzu. Dowiedz się, czy placówka dysponuje takim miejscem, jak ono wygląda, jak i często i w jakiej formie chorzy korzystają z niego. Jeśli bliska ci osoba jest leżąca, zwróć uwagę, czy pomieszczenia są wietrzone, czy przypadkiem nowe lokum nie okaże się hermetycznie zamkniętą puszką…

Sprawdzić kuchnię

Na (prawie) koniec porada dotycząca jednej z najważniejszych czynności każdego człowieka, a szczególnie osoby, która jest w podeszłym wieku. Zajrzyj do menu, ponownie uruchom zmysł węchu i ponownie spróbuj postawić się na miejscu seniora. Czy podawane posiłki są świeże, smaczne i pełnowartościowe? Czy kuchnia lub catering odpowiada na potrzeby bliskiej ci osoby? Chodzi tu zarówno o to, co się podaje do jedzenia, jak i o sposób podawania czy raczej dbałość o to, by chory rzeczywiście mógł zjeść posiłek (może twój bliski ma np. problemy z obsługą sztućców – czy będzie miał kogoś do pomocy?).

I jeszcze kwestie prawne…

Te przedstawi prawnik w drugiej części materiału, która pojawi się na blogu już niedługo. Link do wpisu wrzucę tutaj oraz oczywiście na fanpage’a. Zapraszam!

 

O czymś jeszcze warto pamiętać, wybierając dom opieki? Masz własne spostrzeżenia, porady dla innych opiekunów? Napisz w komentarzu pod tym wpisem lub na Facebooku.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz