45 pomysłów na akywizację osób z chorobą Alzheimera - poradnik

Zapowiedź: poradnik dla opiekunów z 45 pomysłami na aktywizację chorych na Alzheimera

Zrobiłam to! Z ogromną radością, pomieszaną ze stresem, przekazuję Wam informację, że już niedługo ukaże się mój poradnik z 45 pomysłami na aktywizację (w domowym zaciszu) osób dotkniętych chorobą Alzheimera. W tym wpisie opisuję, jak do tego doszło.

Poradnik “Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów” jest już dostępny! 🙂 Znajdziesz go m.in. tutaj.

Ponad 200 stron z poradami dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera, pomysłami na aktywizację i dodatkowymi pomocami

“Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów” – dlaczego taki poradnik i jak do tego doszło

Poradnik liczy ponad 200 stron i zawiera 45 sprawdzonych pomysłów na aktywizowanie w domu osób dotkniętych otępieniem, w tym chorobą Alzheimera, ale z jego zawartością mogą także korzystać opiekunowie osób starszych bez diagnozy.

Zaczęłam pisać tę książkę w grudniu 2021 r. Mój syn budował wtedy w domu kolejną bazę. Miał cztery lata i to było jedno z jego ulubionych zajęć (do dziś tak jest). Niedługo potem poszedł spać i wraz z mężem zaczęliśmy pakować produkty zamówione w Alzheimer-sklep. Jak co roku o tej porze, mieliśmy dużo zamówień i kończyliśmy pracę po północy.

Niestety, w ciągu roku nie było ich na tyle dużo, by sklep mógł przetrwać. Dlatego aktualnie pierwszy w Polsce sklep z materiałami pomagającymi w codziennej opiece nad osobą dotkniętą otępieniem oraz ułatwiającymi zapobieganie problemom z pamięcią już nie działa. Decyzja o jego zamknięciu była dla mnie bardzo trudna – włożyłam w to miejsce ogrom serca. 

Wyobraź sobie chomika, który cały czas biega w kołowrotku z przerwami na jedzenie i toaletę – to byłam ja. Przez ostatnie trzy lata moja głowa była nieustannie na pełnych obrotach i trzech etatach – pracowałam dla innej firmy, byłam mamą oraz prowadziłam swój sklep i bloga. Żeby tego było mało, byłam świetnym przykładem perfekcjonistki. Gdy więc wreszcie dojrzałam do tego, by się zatrzymać, łzy leciały mi ciurkiem. Byłam rozżalona, sądziłam, że to dlatego, iż nie dałam rady, że na pewno jeszcze kilka obrotów i byłoby lepiej.

Z drugiej strony, gdy emocje opadły i przeanalizowałam to, co się stało, poczułam ulgę. Ten dziki pęd nie był dobry ani dla mnie, ani dla moich bliskich. Nie służył również moim czytelnikom i klientom, mimo wielu otrzymywanych podziękowań i słów uznania.

Studia biologiczne

Moja przygoda z chorobą Alzheimera zaczęła się w 2004 roku, gdy studiowałam Biologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Świadomie piszę “przygoda”, ponieważ wszystko to, co przeżywam od tego momentu wiąże się z poznaniem niezwykłych ludzi i zdobyciu wyjątkowych doświadczeń (choć jednocześnie mam ochotę ukręcić głowę tej obrzydliwej chorobie i gdybym tylko miała taką moc – usunęłabym ją z powierzchni ziemi!). 

Wróćmy do studiów. W czasopiśmie “Świat nauki” przeczytałam nowe doniesienie na temat choroby Alzheimera, wówczas mało “popularnej”. Moja rosnąca ciekawość przerodziła się w pracę licencjacką i magisterską na temat alzheimera, dzięki czemu trafiłam do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera.

Zdjęcie z Panią Janką, którą jako wolontariuszka, wspierałam w opiece nad chorym mężem
Zdjęcie z p. Janką, którą jako wolontariuszka, wspierałam w opiece nad chorym mężem

Stowarzyszenie alzheimerowskie

Najpierw zbierałam dane do pracy badawczej na temat funkcjonowania chorych, następnie byłam wolontariuszką i zasiadałam w zarządzie stowarzyszenia. Przez ponad 10 lat spotykałam opiekunki i opiekunów, pracowałam z grupą wyjątkowych kobiet z zarządu, tworzyłam pomocne ulotki i broszury, pisałam i realizowałam projekty dotacyjne, brałam udział w wydarzeniach poświęconych seniorom.

W 2017 r. uruchomiłam bloga Pobij alzheimera, na którym właśnie jesteś (skoro nie możemy wygrać wojny z tą chorobą, to chociaż uczmy się skutecznie zadawać jej ciosy!). Ponieważ zawodowo zajmuję się pisaniem, przelanie zdobytej dotychczas wiedzy na wpisy blogowe nie było dla mnie większym problemem.

Całe szczęście, że to zrobiłam – grupy dyskusyjne na Facebooku wypełnione opiekun(k)ami i blogi prowadzone przystępnym językiem są aktualnie, szczególnie w dobie pandemii, najlepszą internetową formą wsparcia dla rodzin, wśród których zamieszkał alzheimer lub inny rodzaj otępienia.

Alzheimer-sklep

Na wiosnę 2017 r. wpadłam na pomysł, by otworzyć wspomniany sklep, w którym opiekunki i opiekunowie znajdą większość produktów przydatnych w codziennej opiece, natomiast seniorzy materiały pomagające zapobiegać chorobie Alzheimera i problemom z pamięcią. Takiego miejsca w Polsce jeszcze nie było.

Agata Blachowska - Alzheimer sklep
Zdjęcie z pierwszego tygodnia działalności Alzheimer-sklep – postawiliśmy na duży wybór sprawdzonych produktów

Nie zapomnę czasu, gdy dzięki dużemu projektowi ASOS pozyskaliśmy w stowarzyszeniu środki na zakup aktywizujących gier dla seniorów, ćwiczeń pamięci i poradników dla opiekunek i opiekunów – do ich wypożyczenia regularnie ustawiała się kolejka. Najbliżsi chorych rzadko mają czas przeglądać oferty sklepów, poza tym wówczas niebardzo było w czym wybierać. Odpowiednich produktów było jak na lekarstwo i często były to perełki znajdowane wśród zabawek przeznaczonych dla dzieci.

Stworzyłam więc, wraz z mężem Markiem, miejsce w internecie, w którym wszystkie produkty były sprawdzone i polecane przez opiekunów lub specjalistów prowadzących zajęcia z osobami starszymi – odpowiednie dla dłoni i oczu seniorów, odpowiadające na potrzeby wynikające z różnych faz rozwoju choroby.

Nigdy nie korzystaliśmy z gotowych opisów produktów, zawsze szykowaliśmy swoje, skupiając się przede wszystkim na potrzebach opiekunów. Na wzór materiałów dostępnych w Anglii, zlecałam szycie poduszki sensorycznej, która pomaga uspokajać dłonie. Nawiązałam także współpracę z polskimi producentami pełnymi pasjami (jedną z nich masz okazję poznać w tym poradniku). W ciągu tych trzech lat działalności Alzheimer-sklep pomógł przynajmniej kilku tysiącom opiekunów!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zapowiedz_alzheimer-45pomyslow-1024x768.png
“Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów”, wyd. WiR, Kraków 2023

Poradnik dla opiekunów

Po podjęciu decyzji o zamknięciu sklepu, zaczęłam się zastanawiać, co mogę zrobić, by ogromna wartość, jaka drzemie w Alzheimer-sklep, nie przepadła. I przypomniałam sobie, że już dawno temu chciałam napisać książkę. Stworzyć publikację, która zawierałaby wszystko, co wiem o aktywizowaniu osób z chorobą Alzheimera, co polecają doświadczeni opiekunowie i specjaliści, co zawiera mój blog. Jedna książka na wyciągnięcie ręki i przystępna forma godna zaufania. Zrealizowałam to marzenie! Tutaj możesz zobaczyć i kupić poradnik “Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów”

Pewnie również to chętnie przeczytasz:

Książki i poradniki na temat choroby Alzheimera dla opiekunów rodzinnych

Poradniki na temat choroby Alzheimera

Światowy Miesiąc i Dzień Choroby Alzheimera 2023

Światowy Miesiąc i Dzień Choroby Alzheimera 2023

Relacja z konferencji “Nowoczesne podejście do leczenia i opieki nad osobą żyjącą z demencją w Polsce”

Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o demencji - recenzja

Recenzja “Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o DEMENCJI” Wendy Mitchell